FacebookYouTubeTwitterInstagram
Program Stypendialny Horyzonty Fundacji EFC i FRS

Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego EFC 

 

Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego zajmuje się edukacją; wspiera uczniów i nauczycieli w dostępie do jakościowej edukacji. Wraz z Fundacją Rodziny Staraków realizuje program Horyzonty. Mogą się do niego zgłaszać uczniowie z małych miejscowości, kończący szkołę podstawową,  którzy chcą się dalej uczyć i rozwijać w wybranych liceach i technikach w dużych miastach, a bez wsparcia finansowego nie mogliby tego zrobić. Dotychczas w programie wzięło udział blisko 900 uczniów szkół średnich, w tym uczniowie i uczennice z naszej szkoły!

Stypendyści Horyzontów decydują się na udział w programie z kilku powodów:

Myślę, że decydującym argumentem była możliwość rozpoczęcia nauki w najbardziej prestiżowej szkole w moim regionie, chciałem postawić na swój rozwój, a tutaj miałbym do tego lepsze warunki i motywację. Nie należy zapominać o pozostałych czynnikach, które również pomogły mi w podjęciu decyzji. Były to między innymi wyjazdy wraz z innymi uczestnikami programu na ferie zimowe i wakacje, podczas których mogliśmy nauczyć się wielu przydatnych umiejętności pod okiem instruktorów jak na przykład jazda na nartach, snowboardzie czy windsurfingu. Udział w programie zapewniał mi również każdego roku uczestnictwo w dodatkowych zajęciach językowych, a także zakwaterowanie i wyżywienie w miejscu nauki – podkreśla Rafał Dziak absolwent I LO w Lublinie, student IV roku kierunku „Finanse i Rachunkowość” w SGH.

Fundacja EFC i Fundacja Rodziny Staraków finansują zakwaterowanie i wyżywienie w mieście, gdzie uczą się stypendyści. W programie Horyzonty stypendyści mają zapewnioną opiekę regionalnych koordynatorów, wsparcie fundacyjnego psychologa, wyjeżdżają razem na ferie i obozy letnie. Otrzymują indywidualne, tutorskie wsparcie w rozwijaniu zainteresowań i wyborze dalszej ścieżki życiowej. Tworzą zżytą społeczność:

To społeczność Fundacji EFC jest najsilniejszą kartą programu. Oczywiście wsparcie finansowe jest ważne, ale fakt posiadania grona osób, myślących podobnie do nas, a jednak o kompletnie innych zainteresowaniach i pasjach, jest niezwykle stymulujący. Każda rozmowa i spotkanie potrafią być trampoliną, z której możemy wybić się w celu osiągnięcia czegoś nowego – opowiada Kamil Krzyszczyk stypendysta Horyzontów w latach 2015-2018, student Ekonomii w Szkole Głównej Handlowej. 

Nabyłem wiele umiejętności i to nie tylko tych ścisłych, czy technicznych, nauczyłem się współpracować, zadawać pytania czy prowadzić dyskusje. Poznałem innych stypendystów i myślę, że to, poza oczywistą wartością stypendium jaką jest pomoc finansowa, daje najwięcej – podsumowuje Paweł Łacek absolwent I LO w Lublinie, student I roku informatyki na Politechnice Warszawskiej.

Więcej informacji znajdziecie na www.efc.edu.pl, na facebook’u (@fundacjaEFC) oraz instagramie (@stypendium_horyzonty).