Informatyka

Informatyka jest w naszej szkole realizowana w zakresie podstawowym i rozszerzonym (w klasach D). DziaÅ‚y informatyki, którymi miÄ™dzy innymi  zajmujemy siÄ™ na lekcjach i w czasie zajęć dodatkowych to: Algorytmika, Programowanie, Bazy danych, Analiza danych, Systemy wspomagania projektowania, Systemy operacyjne i sieciowe, BezpieczeÅ„stwo systemów i aplikacji, Kryptologia i steganologia, Gry i ich tworzenie, Grafika i multimedia, Technologie tworzenia stron i aplikacji sieciowych.

Nasi uczniowie najwiÄ™ksze sukcesy na poziomie ogólnopolskim, ale też miÄ™dzynarodowym, odnoszÄ… w Algorytmice i Programowaniu.

Oto opis tych sukcesów z ostatnich lat (mierzonych kalendarzem szkolnym):

2019/2020

Ze wzglÄ™du na osiÄ…gniÄ™cia w konkursach informatycznych Nasza SzkoÅ‚a wytypowana do udziaÅ‚u w Ogólnopolskim Programie Pilotażowym Projektu „Mistrzostwa w Programowaniu i Algorytmice” finansowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Konkursy i osiÄ…gniecia:

• Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu ZespoÅ‚owym

DziÄ™ki formule on-line  w zawodach  w kategorii junior nasza szkoÅ‚a byÅ‚a reprezentowana przez 7 zespoÅ‚ów. Najwyżej (10 miejsce) uplasowaÅ‚ siÄ™ zespóÅ‚ zÅ‚ożony z uczniów klasy 3D w skÅ‚adzie Patrycja Krzyna, Jan Klimaczak i Jan Kwiatkowski.

• Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu ZespoÅ‚owym – konkurs ogólnopolski

Jako szkoÅ‚a wystawiliÅ›my również 7 zespoÅ‚ów. Na 19 miejscu  (w rankingu ogólnym, razem z drużynami akademickimi) uplasowaÅ‚ siÄ™ zespóÅ‚ zÅ‚ożony z uczniów klasy 3D w skÅ‚adzie Patrycja Krzyna, Jan Klimaczak i Jan Kwiatkowski.

• Olimpiada informatyczna

- do drugiego etapu OI przeszÅ‚o 13 osób

- 6 osób z tytuÅ‚em finalisty (ze wzglÄ™du na pandemiÄ™ nie rozegrano trzeciego etapu i nie przyznano tytuÅ‚ów laureata)

•  MiÄ™dzynarodowy Konkurs Romanian Master of Informatics (Rumunia) – w skÅ‚adzie reprezentacji  Polski  Jan Kwiatkowski

•  BaÅ‚tycka Olimpiada Informatyczna - brÄ…zowy medal Piotra Blinowskiego

• Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH z informatyki  (piÄ™ciu finalistów)

• Potyczki Algorytmiczne

-Piotr Blinowski z klasy 2D– osiÄ…gnÄ…Å‚ najwyższy wynik wÅ›ród uczniów naszej szkoÅ‚y. W konkursie wzięło udziaÅ‚ 21 uczniów I LO.

- udziaÅ‚ 7 osób zakoÅ„czony otrzymaniem nagród

• Konkurs algorytmiczny Bóbr

-laureatem drugiego miejsca zostali Jan Kwiatkowski z klasy 3D i Mateusz Jacniacki z 1DG

-laureatem trzeciego miejsca zostali Jan Klimczak z klasy 3D i Maciej Sidor z 2D

Wyróżnienie otrzymali: Patrycja Krzyna, Zuzanna Olszówka, BÅ‚ażej WilkoÅ‚awski,  Mateusz Malinowski, Karol Kasperek – wszyscy z klasy 2D.

• Matura z informatyki –zdawaÅ‚o 24 uczniów, Å›redni wynik 73%,  8 klasa Staninowa
  • W ocenie statystycznej przygotowania uczniów do Olimpiady Informatycznej nasza szkoÅ‚a zajmuje 5 miejsce w Polsce (w poprzednim roku szkolnym byÅ‚o to miejsce 6)

2018/2019

• Spontaniczny Konkurs Informatyczny (eliminacje do Akademickich Mistrzostw Polski w Programowaniu ZespoÅ‚owym)

-zespoÅ‚owo jako szkoÅ‚a zajÄ™liÅ›my 2 miejsce -w konkursie wystartowaÅ‚o 25 osób z naszej szkoÅ‚y, 2 miejsce zajÄ…Å‚ indywidualnie Marek Skiba

• Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu ZespoÅ‚owym

-43 miejsce na 70 drużyn z polskich uczelni i dziesiÄ™ciu najlepszych szkóÅ‚ Å›rednich.

• Olimpiada Informatyczna (6 osób w finale )

- do drugiego etapu OI przeszÅ‚o 17 osób (najwiÄ™cej w historii szkoÅ‚y),

w finale XXVII OI zwyciężył Marek Skiba 3D,

a oprócz I miejsca nasi uczniowie zdobyli: tytuÅ‚ laureata: Jan Kwiatkowski (2D), tytuÅ‚ finalisty z wyróżnieniem: Jan Klimczak (2D), Patrycja Krzyna (2D), tytuÅ‚ finalisty: Piotr Blinowski (1D) i Grzegorz Szumigaj (3D).

• MiÄ™dzynarodowa Olimpiada Informatyczna

–ponownie Marek Skiba i brÄ…zowy medal

• Olimpiada Informatyczna Krajów Europy Åšrodkowej

– zÅ‚oty medal – Marek Skiba

• MiÄ™dzynarodowy Konkurs Programistyczny (Rumunia)

– Marek Skiba reprezentujÄ…c PolskÄ™ zdobyÅ‚ brÄ…zowy medal w rankingu indywidualnym

• Potyczki Algorytmiczne

- elitarny konkurs ogólnopolski – otwarty dla wszystkich (wiÄ™kszość startujÄ…cych to studenci) chÄ™tnych - Marek Skiba – osiÄ…gnÄ…Å‚ najwyższy wynik wÅ›ród uczniów naszej szkoÅ‚y. W konkursie wzięło udziaÅ‚ 22 uczniów z I LO. - start w tym konkursie dla szeÅ›ciu osób zakoÅ„czony otrzymaniem nagród

• Konkurs algorytmiczny Bóbr

-osiÄ…gnÄ…Å‚ najlepszy wynik z uczniów naszej szkoÅ‚y i zostaÅ‚ laureatem pierwszego miejsca: Jan Kwiatkowski (2D),

laureatami drugiego miejsce: BÅ‚ażej WilkoÅ‚awski (2D), Patrycja Krzyna (2D), Mateusz Malinowski (2D), Aleksandra Gajda (3D). Wyróżnienia zdobyli: Mateusz Gil (2D), Zuzanna Olszówka (2D), Jan Klimczak (2D).

Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH z informatyki

-tytuÅ‚ laureata (przyznano tylko jeden): Marek Skiba 3D -wiele tytuÅ‚ów finalisty

• Ogólnopolski Konkurs organizowany w ramach Akademii Programowania UMCS

- w pierwszym etapie wzięło udziaÅ‚ 35 osób -w finale mieliÅ›my 10 reprezentantów. Oto osoby nagrodzone: • Patrycja Krzyna (2D) - miejsce drugie, nagroda pieniężna, indeks UMCS • Jan Klimczak (2D) -miejsce czwarte, nagroda pieniężna, indeks UMCS • Alessandro Peria (1D) -miejsce piÄ…te, indeks UMCS • Mateusz Malinowski (2D) -miejsce siódme, indeks UMCS.

• Matura z informatyki

–zdawaÅ‚o 18 uczniów, Å›redni wynik 83%, 9 klasa Staninowa (czyli najlepiej w kraju)

• Ogólnie:

w rankingu szkóÅ‚ Å›rednich za lata 2016-2018, oceniajÄ…cym przygotowanie uczniów do Olimpiady Informatycznej Nasza SzkoÅ‚a zajęła 6 miejsce w Polsce (w poprzednim roku szkolnym byÅ‚o to miejsce 10).