FacebookYouTubeTwitterInstagram
Polecane książki

Polecane książki

 

Książki w “Polityce”

 

W najnowszym numerze Polityki możemy przeczytać recenzje świeżo wydanych książek.

 

 

1. Opowiadania Kathrine Mansfield. Jedyna pisarka, o którą była zazdrosna Virginia Woolf. Zbiór opowiadań traktuje o miłości widzianej oczami kobiet. Jakże odmienny to obraz od męskiej wizji świata. “Przede wszystkim […] Mansfield z wielką uważnością pokazuje swoich bohaterów, o których myślimy długo po zamknięciu książki.”

 

Kathrine Mansfield, Opowiadania, wybór I przekład Magda Heydel, Officyna, Łódź 2020, s.424.

 

2. Listy Iwaszkiewiczów. Znajomość i przyjaźń Iwaszkiewicza i Lisowskiego trwa wystarczająco długo i jest na tyle zażyła, żeby powstały listy opisujące charakterystyki obydwu panów. Możemy z nich się dowiedzieć też, jak przebiegała współpraca literacka I “męka” twórczości. “Warto też wczytać się w [...] przypisy Agnieszki I Roberta Papieskich I w błyskotliwy esej Papieskiego o dionizyjskiej naturze Iwaszkiewicza.

 

Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie, Jerzy Lisowski: Listy. Tom 1 1947-1952, s. 578, Tom 2 1953-1979, s. 544. Opracowanie i przypisy Agnieszka i Robert Papiescy. Sedno, Warszawa 2020.

 

3. Piękne zielone oczy. Arnost Lustig. Jeden z wybitnych pisarzy czeskich obok Hrabala I Kundery. Jedna z ostatnich jego książek I ostatnie tłumaczenie Jana Stachowskiego. Tematem przewodnim twórczości Lustiga jest Holocaust I jego konsekwencje dla psychiki ludzkiej. Autor sam był więźniem obozowym. Opisuje losy Żydówki Hanki Kauders, której doświadczenia obozowe nie pozwalają wrócić do normalnego życia. Niemniej jednak jest cos oczyszczającego w tej opowieści.

 

Arnost Lustig, Piękne zielone oczy, przeł. Jan Stachowski, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020, s. 456.

 

źródło: Polityka, nr 3(3295), 13.01.-19.01.2021